Zdroj: Google.com

Jak skutečná je skutečnost?

Zdroj: Google.com

Zdroj: Google.com

Definujeme-li skutečnost jakožto realitu, tedy že pod ni spadá vše, co doopravdy existuje na rozdíl od pouhých domněnek, iluzí, plánů a přání – tušíme její význam. Také je možno pojmout tento paradoxní pojem, který na jedné straně označuje to, co opravdu je nezávislé na pozorovateli. A na straně druhé, označuje to, co je a není skutečné na základě úvahy člověka. Jak pravil antický filosof Prothágoras: ,,Mírou všech věcí je člověk, jsoucích, že jsou a nejsoucích, že nejsou.“ Ano skutečnost je závislá na lidském chápání.

Často máme tendenci věci kolem sebe objektivně generalizovat, nebo lépe řečeno považovat je za obecné, ale jak to ve skutečnosti vlastně chápeme? Není to spíše tak, že úvahy vznikají na základě našich zkušeností? Potom se dá říci, že jsou subjektivní.

Stalo se vám, že jste se někdy ponořili do svých myšlenek tak hluboko, že jste na moment nevěděli, zda je to sen nebo skutečnost? Představte si, že ležíte na pohovce a sledujete svůj oblíbený pořad v televizi, sami ve svém bytě, bez partnera, bez rodiny a najednou jakoby jste měli pocit, že váš partner momentálně pracuje a za půl hodiny si přisedne na sedačku k vám a budete společně sdílet zážitky z celého dne. Nestalo? A co když jste v hlubokém spánku snili o tom, jak na vás útočí neznámý úchyl a vy se probudíte zpocení a chvíli nevíte, zda to byl sen nebo skutečnost?

Mnoho lidí rádo sní, představují si, jak bude vypadat jejich život za pár let. Představují si budoucí rodinu, vysněnou práci nebo jak cestují po celém světě i když jsou momentálně nespokojení ve vztahu, nebo nemají žádného partnera a jejich peněženka zeje prázdnotou. Jsou případy, kdy se opravdu sen stane skutečností. Intenzivně si přejete, aby vás povýšili, dokonce se přistihnete, jak si sami pro sebe vedete rozhovor s vaším nadřízeným o možném povýšení, a pak se tak za čas stane. Vy si to však v tu chvíli ani neuvědomíte, tu náhlou změnu, neboť jste už s touto představou dávno sžití, a tak žijete své sny, které se promění ve skutečnost.

Věc se má tak, že když opravdu pozitivně ladíme naše myšlenky, naplní se naše přání. Vyšlo nespočet knih a článků, dokonce dokumentů s návodem, jak přehodnotit naše myšlení. Mnoho lidí se jimi řídí, jiní tomu nevěří a další to zkouší, ale výsledek je ještě v nedohlednu. Jsou také lidé, kteří své sny a představy žijí, a poté se sami ztrácejí v tom, co je sen a co ještě skutečnost. Ano, sníme všichni, ať už vědomě či nevědomě, někdo tomu říká snění, někdo lhaní, někdo přání. Důležité je, abychom si však uvědomili, že žijeme teď a tady.


No Comments

Leave a Comment