Zdroj: generace21.cz

Je možné intimní přátelství mezi mužem a ženou?

Zdroj: generace21.cz

Zdroj: generace21.cz

V životě lpíme na několika základních věcech, které nás činí šťastné, a které jsou pro nás nesmírně důležité. Pominu-li základní lidské potřeby – jíst, bydlet, mít vzdělání, mít práci a  peníze, je to především svoboda, zdraví, láska, vášeň a přátelství. Člověk se rodí do určitého společenství a kultury je tedy předpokládáno, že mít společnost je pro něj přirozeným pudem. Člověk je tvor družný a příroda mu nadělila možnost rozmnožovat se, je tedy předpokládáno, že aspekt mít společnost a rozmnožovat se, bude i pro člověka základní potřebou.

Jinými slovy rodíme se do systému, který nám říká: ,,Druž se, seznamuj se a miluj. Lidé kolem tebe, tě budou dělat šťastným.“ A my se tímto systémem necháváme strhnout! Vypadá to asi tak, že se s někým seznámíme, spřátelíme, zjistíme, že jsme si sympatičtí, někdy se zamilujeme. Buď náš vztah v různých podobách přetrvává a nebo se naše cesty rozdělí. Někdy strádáme, někdy jsme rádi, že už toho druhého v životě neuvidíme. Nebudu zmiňovat, že nejdůležitější je milovat sám sebe, což zmiňuji ve většině svých článků. Mým záměrem je popsat vám, jakým způsobem necháváme ostatní, aby ovlivňovali naše životy. Sdělit vám, že tou nejdůležitější potřebou je pro nás láska.

Láska má mnoho podob. Existuje láska rodičovská, láska partnerská, přátelská nebo tvořivá a umělecká. Milujeme hmotně, milujeme virtuálně, milujeme ostatní, a také sami sebe. Co však potřebujeme k životu v rámci systému nejvíce? Přátele! Partneři přicházejí a odcházejí, ale praví přátelé zůstávají po celý život. Forem přátelství je několik. Přátelství mezi ženami, mezi muži, mezi homosexuály a heretosexuály. Ale co přátelství mezi mužem a ženou? Může si rozumět muž se ženou po intimní přátelské stránce? Intimní nerovná se v tomto ohledu sexuální. Je možné, aby žena svěřovala muži veškeré své pocity, pracovní úspěchy, rodinné nešvary a historky ze svého sexuálního života, pokud muž není také na muže?

Často se setkávám s názory, že takové přátelství neexistuje, protože se prý vždy jeden nebo druhý dříve či později zamiluje. Nesetkala jsem se zatím s nikým, kdo by takovému přátelství věřil, kdo by o intimním přátelství mezi mužem a ženou nepochyboval. Jak jsem zmiňovala v předchozím článku, který se týkal partnerství, základním problémem v intimním vztahu mezi mužem a ženou je komunikace. Když muž něco ženě řekne s určitým záměrem, žena to často pochopí jinak. Jak si tedy muž a žena mohou rozumět jako přátelé? Jak se vůbec z muže a ženy přátelé stanou? Nemyslím přátele v tom smyslu, že se potkáte, zajdete si na kafe nebo se pozdravíte při rutinním sobotním nákupu v obchodním centru. Myslím přátele, kteří jsou téměř v dennodenním kontaktu, vědí o každém svém kroku, o veškerých vzájemných pocitech, myšlenkách a nápadech. Je možné, aby takové přátelství vydrželo? Myslím si, že takové přátelství možné je, ale nevím, zda náhodou nebrání v následném partnerství obou přátel. Neboť ze strany partnerů může přicházet žárlivost, zakořeněná právě v našem ,,systému“.

Myslím si, že přátelství mezi mužem a ženou možné je stejně tak, jako přátelství mezi ženami, muži atd. Když totiž máte to štěstí a potkáte spřízněnou duši, je jedno zda se nachází v těle stejného nebo opačného pohlaví. Ale když se jedná právě o opačné pohlaví, je opravdu velmi pravděpodobné, že se vaše zvyky stanou vaší závislostí. A při případném ,,hledání“ vašeho partnera můžete svého ,,přítele“ srovnávat. Pravdou tedy je, že přátelství mezi mužem a ženou existuje, možné je, avšak nikoliv intimní. Přátelství je totiž jistým druhem lásky a vy se po intimním sblížení a neustálém kontaktu dříve nebo později zamilujete. Napadá mě už pouze jediná otázka. Je snad něco lepšího než láska z přátelství?


5 komentářů

 • iveta 13.4.2015 at 17:45

  Vystihla jsi to doslova,nemám k tomu co dodat krásné pravdivě napsané….:))

  Reply
  • Nikol 13.4.2015 at 18:10

   Děkuji 🙂

   Reply
 • Simona 16.4.2015 at 20:24

  Existuje! 🙂 nemám jednu nejlepší kamarádku, ale mám jednoho nejlepšího kamaráda! A I když to málo kdo chápe(jak jsi skvěle vystihla, protějšky to nechtějí chápat), tak my tak fungujeme už pěkných pár let;))

  Reply
 • Vaclav 19.3.2016 at 18:54

  Prave intimni ( mysleno dle clanku nahore) pratelstvi existuje . Mam tu cest miti za praveho pritele nej. Kamaradku kterou znam 18 let (od mych 15) . Nase rozhovory se vedou bez zabran nejen o pocitech , touhach vsech smeru (drive kdyz jsme byli pubertaci tak jsme si rozebirali i sexualni zkusenosti) ,o cemkoliv ,ma to sve vyhody , ona mi rekne svuj nazor z zenske stranky a ja z muzske bez obalu a bez predsudku i kdyz je to pro toho druheho neprijemne. Jsme denne v kontatku ,kdyz potrebuje moji podporu , jsem tu pro ni 24 hod denne a vim ze je to tak i naopak. (Za ty leta jsme se podrzeli navzajem nescetne krat . Napr. Ja ji pomohl po financni strance a poskytl rameno , kdyz ji jeji pritel a dostal do dluhu, zasahl jsem a postaral se aby se rozesli , kdyz jsem videl jak s ni manipuluje, ona mne doprovodila do nemocnice na hospitalizaci a byla tam se mnou cely den (ma partnerka se nemohla uvolnit z prace , a pote kazdy den,ja take jsem s ni byl , kdyz sla na operaci , ja ji seznamil s novym pritelem , doucuji jejiho syna apod. ) ma partnerka se s ni zkamaradila a jsou si take blizke (ale my jsme si stale blize) , respektuje ji jako clena me rodiny ,podnikame spolu vylety dohromady (2 pary obcas s detma ) anebo sami pokud jsou nasi partneri v praci a my jsme v tuto chvili osireli tak si spolu zajdeme na obed anebo veceri . Kdyz mohu zhodnotit jeji vzhled jedna se o atraktivni zenu . Mozna nejsem jen pravy pritel , ale mozna ji miluju , ale rozhodne ne tak jak svoji,partnerku . Miluju ji stejne ale jinak -jako svou sestru . I kdyz je atraktivni , vazim si ji a mam k ni uctu ,ale opravdu si nedokazu predstavit , ze bych mohl s ni neco mit po sexualni strance , tato predstava je pro mne odporna , stejna jako kdybych neco mel s clenem rodiny(mimo partnerky 🙂 ) …. asi tak …

  Reply
  • Nikol 23.4.2016 at 14:32

   Dobrý den Václave,
   děkuji za reakci. Láská má samozřejmě mnoho podob a vy máte to štěstí, že milujete svojí rodinu, stejně tak jako milujete své přátele. To je přeci to krásné. díky čemu stojí za to žít. Netvrdím v tomto článku, že intimní přátelství mezi mužem a ženou neexistuje, spíš pokládám otázku a tu nechávám otevřenou a čerpám jen z vlastních zkušeností. Samozřejmě sem nevkládám nějaký ,,vzorec,“ podle kterého by mělo dopadnout každé takové přátelství.
   Přeji Vám mnoho dalších skvělých společných chvil… 😉

   Reply

Leave a Comment