Vymřeli už gentlemani

Vymřeli už gentlemani?

Je pravda, co se říká, že když něco rychle začne, také to rychle skončí? Jak je možné, že se umíme rychle zamilovat a ještě rychleji opouštět? Jak je možné, že máme za sebou už tolik zkušeností a nejsme schopni se z nich poučit? Je to snad schopnost opiátu růžových brýlí nebo jen prostě nechceme vidět pravdu a skutečnost? Líbí se nám domněnka a vysněný ideál, který si dokážeme sami v sobě omluvit a snažíme se pochopit, protože věříme, že i když visí ve vzduchu problém, bude to brzy zase v pohodě?

Proč sníme o princi na bílém koni, který existuje jenom ve fantastických příbězích a v pohádkách? Proč věříme v gentlemena s charakterem grázla? Dáváme srdce na dlani proto, abychom si do něj nechali napíchat tisíce jehel? Měli bychom si uvědomit, že toto pomyslné 2 v 1 prostě neexistuje, to je jenom šampón, který nám vlasy vyčistí a následně je snadno rozčeše. Ale ve vztazích to takto nefunguje. Ano přijde někdo, kdo nám vlasy vyčistí, ale pak nám je ještě více zacuchá a my pak máme celkem velkou práci s tím, abychom si na hlavě vytvořili zase nový účes.

Když v životě zažíváme určité příjemné i méně příjemné situace opakovaně, chce nám tím život něco sdělit. Něco, co bychom měli změnit. A to, nepouštět si do života lidi, kteří nejsou naladění na stejnou vlnu jako my. Ano, protiklady se přirozeně přitahují, ale ve skutečnosti zcela nefungují. Když jste vyrovnaní, spokojení sami se sebou a potkáte člověka, který trýzní sám sebe svými neúspěchy a zmary a ovlivňuje vás to, utečte. Jinak se dostanete do začarovaného kruhu nesmyslných výčitek, sebeobviňování a smutku s nadějí, že přece existuje možnost, jak mu můžete pomoci. Omyl. Pomoci můžete jen sami sobě, pokud se tomu druhému více než jednou pomoci nepokusíte.

Takový člověk totiž není schopný pomoci ani sám sobě. A tak se ptám, kde jsou ti muži plní překvapení, nadšení a síly? Kde jsou ti muži, plní sebevědomí a lásky? Proč se opětování citů bojí? Proč si myslí, že milovat mohou jen oni a my ne? Proč je potřeba hrát ve vztahu hru na kočku a myš a neustále o sebe bojovat? Cožpak všichni nechtějí světový mír? To už gentlemani skutečně vymřeli?


No Comments

Leave a Comment