535311_10208383941140396_2426143090952901963_n

Žij fit – příběh s velkým P…

Otázka o zdravém životním stylu nad námi visí každý den. Obzvlášť v této hyper-rychlé době, kdy se fastfoody začaly přeceňovat a mnozí podlehli zdravotním potížím. Dnes se snaží jíst zdravě a žít aktivním životem každý druhý. Díky sociálním sítím, skrze které se tím každý třetí chlubí, se zdravý životní styl šíří jako lavina. Dokonce i mnoho lidí pochopilo, že to snad ani není o vzhledu, ale o právě o tom ,,být zdravý“.

Setkala jsem se s velmi úspěšnou nutriční terapeutkou Markétou Hytmanovou, abych ji vyzpovídala, abych s ní zkonzultovala aktuální situaci, a také abych se s ní poradila a předala vám pár rad a zkušeností. Když jsem se Markéty zeptala na první otázku, jak se k výživovému poradenství dostala, velice mě její odpověď překvapila a uvědomila jsem si, jaké klišé nám život někdy přichystá, abychom se dostali na cestu, která nás bude naplňovat. A tak jsem se rozhodla, že článek pojmu jinak. Nepředám vám informace o tom, CO, JAK a KDY správně jíst a pít. Předám vám mnohem více…

Markétin příběh
Ke zdravému životnímu stylu jsem tíhla odmalička. Vyrůstala jsem jako jedináček, což není úplně jednoduchá situace. Rodiče mi dopřávali, ale také na mě kladli vysoké nároky. A díky tomu jsem měla celý život pocit, že se chci někomu zavděčit. Když jsem nastoupila na gymnázium a našim se dostalo jejich očekávání, prošla jsem si brutální šikanou. Cítila jsem se méněcenná a zakořenil se ve mně pocit, že mi záleží na tom, co si ostatní myslí. Díky všemožným posměchům jsem se dostala na dno.

V 16 letech jsem poznala svou první lásku, která mi otevřela nové pocity i možnosti, byla jsem šťastná, že mám někoho s kým mohu být aspoň na chvíli sama sebou. Ve stejném roce jsem dostala nabídku pracovat v modelingu. Tyto náhlé změny ve mně ale vyvolaly pocit, že nejsem dokonalá, protože dokonalost byla všude kolem mě. Pamatuji si, že jednou přítel slavil narozeniny a když oslava skončila, zůstalo na stole spoustu jídla. Nemohla jsem mu odolat, ihned jsem se na jídlo vrhla a spořádala snad vše, co na stole zbylo. Osudná se mi pak stala cesta kolem zrcadla. Když jsem se na sebe zadívala, udělalo se mi ze mě špatně. Při svých 180 cm jsem vážila tabulkových 76 kg, ale připadala jsem si jako odporná, tlustá koule. Ani na vteřinu jsem nezaváhala a sprintem jsem doběhla na záchod, strčila jsem si prsty do krku a slavnostní tabule skončila ta tam. Ulevilo se mi. Připadala jsem si mnohem lépe, tak čistě, skoro jako naše domácnost. A tak mě to najednou napadlo. Budu jíst jen nízkotučné a zdravé potraviny a když mě přepadne chuť na něco tučného, pochutnám si a dostanu to ze sebe ven. Jak jednoduché.

Dny ubíhaly jako voda a život šel dál, poznala jsem nové lásky, dostala jsem se na lékařskou fakultu a břemeno jménem bulimie šlo se mnou ruku v ruce. Uběhlo několik let a nikdo si toho nevšiml. My, bulimičky, jsme totiž výborné lhářky. Uvědomila jsem si, že žiju ve lži, ale také v začarovaném kruhu, ze kterého není cesty ven. Když mě okolí označovalo za anorektičku, považovala jsem to za lichotku, váha mi ukazovala 48 kg a já byla spokojená. Zvracela jsem tři krát denně, potají před spolubydlícími a měla jsem radost, že na moji nemoc ještě nikdo nepřišel. Byla jsem ráda, jak úspěšně ji před všemi tajím, ale ve skutečnosti jsem byla na dně. Ve chvíli, kdy si ale myslíte, že to máte spočítané, se objeví někdo nebo něco, kdo se vám snaží pomoci.

A také to přišlo, poznala jsem člověka, který mi byl poslán, jak se říká, za 5 minut 12. Byl to první člověk, kterému jsem se svěřila, že bulimií trpím a který byl ochoten mi pomoci. Sestěhovali jsme se k sobě, vysvobodil mě z mého ,,sebevězení“. Konečně jsem si uvědomila, že jsem nemocná a že nebude snadné bulimii porazit. Ale přece jen jsem spatřila pomyslné světlo na konci tunelu. Nepřála jsem si najednou nic jiného, než – UZDRAVIT SE! Vždycky se ale najde něco, co vás v danou chvíli nějak trápí nebo vás to omezuje. U mě to bylo obtížné učivo na medicíně, na které jsem neměla absolutně ani pomyšlení. Jediné na co jsem myslela, bylo mé zdraví a jídlo, zdraví a jídlo, zdraví a jídlo. Přihlásila jsem se na Vyšší odbornou školu na obor nutriční terapeut a začala jsem pracovat jako výživová poradkyně. Říkala jsem si, kdo jiný může vědět o jídle více než já. Měla jsem perfektně nastudovanou kalorickou tabulku veškerých potravin, znala jsem každou dietu, která se dostala na veřejnost. Konečně jsem našla cestu svého života.

13233072_10209561428336840_6412498466605429846_n

Studium jsem absolvovala úspěšně a konečně jsem v sobě našla sílu a nad zákeřnou nemocí jsem zvítězila. Uvědomila jsem si, že bude náročné zbavit se chtíče být v očích ostatních dokonalá, ale musela jsem se naučit, ano naučit mít ráda sama sebe taková jaká jsem, a to byl první krok k mému úspěchu a tedy k celkovému uzdravení.

Markéta absolvovala praxi ve Světě zdraví, kde úspěšně pomáhala ostatním. Po čtyřech letech práce, kdy se jí i jejím klientům podařilo zhubnout 3000 kg se rozhodla zrealizovat vlastní studio – Žij fit. Samotný název skrývá její filosofii – Žádáte Informace Jak Fascinovat Vlastním Tělem. A tak předává své zkušenosti klientům a pomáhá jim nejen k jejich vysněnému tělu, ale také k tomu, aby se naučili přijímat sami sebe takoví jací jsou, tedy uzdravuje i jejich duši. Protože když se začneme mít rádi takoví jací jsme, ať už jsme tlustí, štíhlí nebo hubení, budeme vypadat přesně tak, jak vypadat chceme.

13254164_10209539668552859_3323285920876613484_n

Markéta je úžasným příkladem toho, že všechno jde, když se chce. Podařilo se jí zákeřnou nemoc úspěšně překonat a teď patří ke špičce nutričních terapeutů v Čechách. Mimo výživy se věnuje aktivně i sportu, pořádá sportovní kempy, přednáší a v budoucnu by chtěla mít vlastní kurzy vaření. Je paradoxní, že někdy se musíme dostat na dno, abychom pochopili, jaký smysl náš život má. Čím vším si musíme projít, abychom se dostali tam, kam vlastně chceme. Ať už je cesta náročná více či méně, je úžasné uvědomit si, že to všechno stálo za to.. A že se z bulimičky můžete stát výživovým poradcem a životním kaučem. Stejně tak, jako že si po prodělané rakovině prsu, založíte charitativní organizaci a pomáháte ostatním. Žít fit je fajn….protože žít zkrátka stojí za to.

11188397_824308554304754_7293903743815218969_n

A pokud byste chtěli Markétu kontaktovat. Mrkněte na její facebookové stránky – Žij fit 😉


No Comments

Leave a Comment